Doğa Sevgisi

Doğa yaşamdır, nefestir.

Neden içimiz huzur doluyor doğaya baktığımızda? Asıl gerçek yaşam doğadadır. Orada kavga ve savaş yok, birbirini inciten ve kıran canlılar yok. Doğada muazzam bir düzen var, sistem var. Zincirlerin halkaları gibi dizilmiş doğal, bağlantılı bir sistem var.

Doğaya kalbimizle bakarsak ve iyi bir gözlemciysek eğer, orada görebileceğimiz şeyin özü sevgidir. Doğada her şeyin özünde sevgi vardır. Bana göre Doğa dünyanın Cennetidir. Cennetten alınmış dünyaya serpilmiş en güzel parçadır Doğa. İnanmıyorsanız seçtiğiniz bir günün sadece otuz dakikasını Doğaya ayırın. O dakikaları sadece Doğayı seyretmeye , onun sonsuz güzelliklerini izlemeye ayırın. Manzaraları sayısız olduğu için aralarından siz seçin: Güneşin doğuşu veya batımı, kuşların ağaçlarda duruşu, gökyüzünde uçuşu veya bir kuşun çırpınarak yuvasını yaptığı anlar; ayçiçeklerinin güneşe doğru bakarken sergiledikleri duruş; bazen pamuk-pamuk oluşan bulutlar; küçük bir bahçede çeşit çeşit çiçeklerin bir arada olduğu köşe; ormanda mevcut olan büyük ve küçük ağaçların bütünlüğü ve yeşilliği; gece çöktüğünde parlayan ve gökyüzünde küçük ışıltılar saçan yıldızlar; bazen dolunayın sergilediği o asil duruş; rüzgar estiğinde ağaçların dallarının dans etmesi; en basitinden yağmur yağışı veya yağmurun ardından çıkan ve renkleri bir araya toplayan gökkuşağı… Doğa manzaraları görünüm bakımından her an, her dakika değişebilir, çünkü aynı manzarayı bir an gelir güneşli bir zamanda yakalarsın, bir an gelir yağmurlu havada denk gelirsin; bir an gelir kar yağarken seyredebilirsin .Burada mevsimlerin etkisi çok büyük. Tabi o manzarayı seyrederken hissettiğin duyguların da  önemi var çoğu zaman. O duygularla birlikte o manzara renklenir, canlanır, bazen anlamlanır, bazen de birleşip bir bütün olur her şey: Doğa, sen ve duyguların tamamlarsınız her şeyi…

Peki ufuklara dalıp hayal etmelere ne demeli bu durumda? Bence bu durum en zevkli ve bizi zirvelere çıkarabilecek umut ettiren, bizi heyecanlandıran çok özel bir an… Hayatınızda bu özel anlara yer verin ve onları sakın kaçırmayın.

Bu canlıların ve varlıkların bütünü olan Doğayı izlerken bize huzur veren o anları nasıl tarif etsek peki, onu bilemedim…Doğa dediğimiz doğal ortam öyle basit bir şey değil. Onun sisteminde hiçbir gecikme veya erken gelişen bir durum yok. En basitinden güneş ne bir dakika erken, ne bir dakika geç doğar veya batar; bir civciv kabuğundan bir dakika erken veya bir dakika geç çıkmaz, çıkamaz. Çünkü doğal bir işleyiş var ve her şeyin zamanlaması mükemmeldir.

En başa döneceksek eğer her şeyin özünde kocaman bir sevgi var-Doğanın hangi noktasına bakarsak bakalım göreceğimiz şey sevgidir. Çünkü Yaradan her şeyi sevgi ile yaratmış… Her bitkinin, her hayvanın, her varlığının, her canlının, her insanın içine sevgi yerleştirmiş…

Biz, insanlar Dünyayı daha güzel, daha mutlu ve daha huzurlu bir yere dönüştürmek istiyorsak her daim her şeye sevgi tohumlarını ekmeliyiz.

 

 

[wpdevart_youtube]d7aZkHMnbT4[/wpdevart_youtube]