Boş zamanlarını iyi değerlendir

Bugünlerde insanların çoğu zamanlarını evde geçiriyor. Bu yüzden bol zamanımızın olduğunun farkındayız. Bu boş zamanlarımızı nasıl değerlendirebiliriz? Bize neler iyi gelecek ve bizim iyi hissetmemizi sağlayacak şeyler nelerdir ? Bu durumların sona erip dışarı rahat bir şekilde çıkabileceğimiz günleri dua, şükür ve umutla bekliyoruz. Size tavsiyelerim:

 

 1. Kendinize bakım yapın. Örneğin yüz bakımı, yüz veya saç maskesi ve bunun gibi bir çok kişisel bakım örnekleri var. Kendinize bakım yaptığınızda kendinize özel bir zaman ayırmış olursunuz ve aynı zamanda bakım size iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 2. Sevdiğiniz türde kitap okuyun – Benim önereceğim daha çok kişisel gelişim kitaplarıdır, çünkü bu tür kitaplar bizim farkındalığımızı arttırır ve hayata farklı pozitif açılardan bakmamızı sağlar. Aynı zamanda kişisel gelişimle ilgilenmek motivasyonunuzu arttırır ve enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar. Tabi size tavsiyem kaliteli kitapları seçmeniz. Bunun için de ön araştırma yapabilirsiniz. Tabi ki sadece kişisel gelişimle sınırlı kalmayın. Size hitap eden romanlar veya tarih kitapları da okuyabilirsiniz. Romanlar hayal gücünüzü yükseltecektir. Bölümleri okurken, olayları ve gelişmeleri takip ederken kendiliğinden gelişen bir beyin egzersizi yapmış olacaksınız. Tarih kitapları da çok önemli kaynaklardır, çünkü tarihi bilmek kendinizi bilmektir ve soyunuzun nereden, nasıl geldiğiyle ilgili size çok önemli bilgiler sağlayacaktır.
 3. Yemek yapmayı bilmiyorsanız öğrenebilirsiniz veya yemek yapmayı bilen kişilere de önerebileceğim şey farklı yemekler yapmayı denemeleri. Mesela daha önce hiç yapmadığınız bir yemeğin tarifini deneyebilirsiniz. Hatta sağlıklı, diyetlere uygun az kalorili yemekler de yapmayı öğrenebilirsiniz. Yemek yaparken o yemeğe mutlaka sevginizi katın, çünkü sevgi ve istekle yapılan her şey çok güzeldir. Yemeğiniz tam da istediğiniz gibi olduğunda bu durum sizi mutlu edecektir ve kendinizi başarılı hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda evdekilere servis ettiğinizde aldığınız güzel övgülerin de ayrı bir güzelliği var ve bu durum yeniden farklı bir tarifi denemeniz için motivasyonunuzu yükseltecektir.
 4. İstediğiniz bir yabancı dili öğrenebilirsiniz. Bunun için çok fazla sayıda ücretsiz ulaşabileceğiniz siteler var. Yeni bir dil öğrenmek ufkunuzu açacaktır, çünkü o dili öğrenirken mutlaka o ülkenin kültürünü de öğrenmiş olacaksınız ve bu şekilde farkındalığınız artacaktır. Zaten bir yabancı dil öğrenmek sizin gelişmenizi sağlayacak. Hatta ilerleyen zamanlarda çeviri yaparken düşünerek beyninizin güçlenmesine yardımcı olacaksınız. Bu süreçte kelime ezberlediğiniz için hafızanız da etkili bir şekilde güçlenecektir.
 5. İmkanınız varsa saksıda çiçek yetiştirin. Bu size çok iyi gelecektir, çünkü onların bakımını üstlenmiş olacaksınız. Bu da sizin sorumluluk aldığınız bir süreç, bir durum olacak. Sorumluluklarınızı yerine getirmeniz size öz disiplin kazandıracaktır.
 6. Kendinize bir ajanda edinin ve her gün ona olumlu şeyler yazın veya günlük tutun. Olumlu şeylerden kastım iyi hissettiğiniz anları ve duygularınızı yazarak anlatabilirsiniz. Kendiniz veya başkası için yararlı, faydalı şeyleri yaptığınız anları veya hayatınızda olan ve şükrettiğiniz şeyleri her gün tek tek yazın. Bu şekilde el yazınızı da geliştirebilir ve güzelleştirebilirsiniz. Bu sizin için çok faydalı bir aktivite olacaktır, çünkü genelde yazı yazarken kurduğumuz cümleleri düzenli bir şekilde yazarız, hatta cümle yapısına ve cümlelerimizi kurarken seçtiğimiz kelimelere de dikkat ederiz. Bu şekilde kurduğumuz cümlelerde anlam bozukluğu olmaması için özen gösteririz. Özetle yazı yazmak sizi yüksek derecede geliştirecektir.
 7. Diksiyonunuzu geliştirmek adına gün içerisinde bir metin okuyun ve okurken sesinizi kaydedin. Bunu her gün yaparsanız ilk kaydınız ve bir ay sonraki kaydınızda büyük değişimi ve gelişimi göreceksiniz. Ses kayıtlarınızı dinlerken nerelerde hata yaptığınızı tespit edip düzeltmeye çalışın. Bu hatalar ses tonunuzla ilgili olabilir, virgüllerde duraksamanızla ilgili veya çok hızlı ya da çok yavaş okuyor da olabilirsiniz, hatta kelimelerin telaffuzunda yanlışlar yapmış olabilirsiniz. Ses kayıtları yaptıkça çok rahat bir şekilde konuşmanız ve diksiyonunuz gelişecektir.
 8. Gün içerisinde olumlu kelimeler kullanarak cümlelerinizi pozitif yönde değiştirmeye çalışın. Bunu yapmanız tabi zaman alabilir fakat mümkündür. Deneyin. İlk başta gündelik konuşmalarınızda olumsuz kurduğunuz cümleleri tespit edin ve onları olumlu cümleler kurarak değiştirin. Bu sizin hayatınızda çok farklı ve eğlenceli bir süreç olacaktır. Çünkü olumlu konuşmak hayatınızı değiştirecektir ve gün içerisinde enerjinizin hep pozitif kalıp, etrafınızdaki herkesi olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda bu durum sizin farkındalığınızı arttıracaktır.
 9. Evinize eşya detoksu yapabilirsiniz. Yani evde kullanmadığınız eşyaları bağışlayabilirsiniz, çünkü çok eşya hem gözünüzü yorar, hem evinizi temizlerken veya düzenlerken sizin işinizi zorlaştırır ve sizi daha çok yorar. Daha az eşya evinizin çok daha sade ve ferah görünmesini sağlar. Bu durum da sizi iyi ve huzurlu hissettirecektir.
 10. Evde egzersiz yapabilirsiniz. Bu size çok iyi gelecektir. Düzenli egzersiz yaparak hayatınıza daha çok disiplin ve sorumluluk katacaksınız. Bu aktivite sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Ayrıca egzersizlere ayırdığınız zaman, size kendinize özel ayırdığınız zaman dilimidir. Bu da kendinize olan değerinizi arttıracaktır. Yaptığınız egzersizlere odaklandığınız için zihninizi stresten, kaygıdan, endişeden uzak kalmanızı sağlayacaktır. Yani bu durum size anda kalmayı da öğretecektir.
 11. Kuşların ötüşünü dinleyin, onlara kulak verin. Bu size huzur verecek ve sizi rahatlatacaktır. Kuşların sesi aynı zamanda Doğanın sesidir.
 12. Sokakta veya herhangi bir yerde yürürken çiçekleri fark edin. Onlara sevgi ile bakın, izleyin, hatta inceleyin.
 13. Doğayı seyredin. Her türlü doğa manzarasını seyredin ve seyrederken anda kalın. Bu şekilde zihnimizin hafiflediğini hissedeceksiniz ve içiniz huzur doğacak.
 14. Kısa yürüyüşler yapın.

 

Umarım önerilerim sizin için faydalı olur. Bu saydıklarımdan size iyi geleceğini düşündüklerinizi seçebilirsiniz. Güzel işler peşinde koşmak dileğiyle 🙂