Kendimizi Sevmenin Önemi ve Yolları

Hayat bu kadar hızlı akarken ve her işe yetişelim diye acele ederken kendimizi ihmal ettiğimizin farkında mıyız? Acaba bu yoğunluğun içerisinde biz neredeyiz? Kendimizi nelere layık görüyoruz? Veya bunları dahi düşünecek zamanımız mı yok ?

Kendimizi sevmek bu kadar zor olmamalı. Kendimizi sevmekten kastım kendimiz için ayırdığımız zaman, kendimiz için yaptığımız güzellikler, kendimiz için ayırdığımız o zaman dilimi içerisinde hissettiğimiz huzur, içimizdeki o “Çok şükür ,her şey için çok minnettarım “dediğimiz anlar. Kendimizi sevmek aynı zamanda uzun süredir ertelediğimiz bir gezi, bir aktivite ,bir keşif , bir kitap, gitmek istediğimiz bir seminer, veya ulaşmak istediğimiz bir hedef için atmamız gereken ilk adım.

Şimdi hepimiz diyeceğiz ki “şartlar buna müsaade etmiyor , şu an olmaz ,zamanı değil ” gibi bir sürü engelleyici cümleler. Peki bunların hangisi ve ne zaman gerçekleşecek?

Biz bu yapacaklarımızı ve istediklerimizi, hatta hayal ettiklerimizi hala erteliyorsak ve doğru zamanı bekliyorsak sanırım bu döngü böyle gider ve o doğru zaman hiç gelmez. Kendimizi sevmenin yollarını küçük adımlarla bulabiliriz bence .

Gün içerisinde kendimize ayıracağımız zaman çok önemli. Şartlar ne olursa olsun kendimize zaman ayırmanın mutlaka bir yolu vardır. Ayırdığımız o zaman dilimine kendimizi değerli hissedeceğimiz herhangi bir aktivite ile değerlendirelim. Veya gün içerisinde çok mu yorulduk, o zaman diliminde kendimizle baş başa kalalım. Kahve ,çay veya sevdiğimiz bir içecekle kendimize ikramda bulunalım ve bu anın farkına vararak geçirelim. Bu şekilde kendimize değer vermiş olacağız.

Kendimize değer vermek aynı zamanda insanlarla olan ilişkilerimizde önceliği kendimize vermektir. Yeri geldiğinde “hayır” diyebilmek . Bizden bir şey istendiğinde o anki kararımız bizim isteklerimize, bizim önceliğimize bağlı olmalı ,karşı tarafın isteklerine değil. Çünkü zaman insanın hayatında en değerli en kıymetli kavramlardan biridir. Onu neye harcadığımızı iyi bilmeliyiz. Zaman konusunda öncelik biz olmalıyız. Bu konu yanlış anlaşılması da muhtemel olduğu için çok kısa bir açıklık getirmek istiyorum. Kendimize değer vermeyi bencillikle karıştırmayalım lütfen. Bencillik karşı taraftan bir şey isterken sadece kendi menfaatin doğrultusunda hareket etmek ve empati kurmamaktır aynı zamanda. Kendimize değer verirken kimseye zarar vermeden, kimseyi incitmeden ve kimseden bir beklentimiz olmadan gerçekleştirelim bunu. Nasıl ki biz çok değerliyiz, karşı taraf ve diğer insanlar da çok değerlidir. Herkes için geçerlidir bu değer kavramı. O yüzden bencillik çok ayrı bir konudur. Bunu kendimizi sevmekle karıştırmamak gerekir.

Kendimizi sevmenin önemini şöyle bir örnekle desteklemek istiyorum . Bazen bir arkadaşımıza, bir yakınımıza hediye almak isteriz, hatta onu mutlu etmek için özenle seçeriz o hediyeyi. Bu çok güzel bir davranıştır aynı zamanda. Kıyarız paramıza, harcarız düşünmeden.

Peki kendimizi mutlu etmek istediğimizde, kendimize bir şey alırken neden gönül rahatlığıyla paramızı harcamıyoruz? Herkes bu şekilde olmasa da bunun gibi örnekler çok var. Kendimize bir şey alırken çok kararsızız. Alsak mı, gerek var mı buna diye düşünür dururuz.

Eğer sevdiğimiz birinin mutlu olması için zaman, emek, para harcayabiliyorsak kendimiz için de aynı şekilde davranarak kendimizi mutlu edebiliriz.

Bizi mutlu eden şeyleri bulup küçük adımlarla onlara doğru ilerlersek aslında bizim ne kadar değerli olduğumuzun farkına varırız. Ve eğer biz varsak, eğer biz bu hayatta isek ancak o zaman diğer her şeyin önemi var.

Bu yüzden kendimize iyi bakmak ve kendimize iyi davranmak en önemli görevlerimizden biri olmalı. Bu görevimizi mutlulukla ve severek yerine getirelim.

 

15 Nisan 2022